вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Шуто Оризари ќе добие средно училиште за медицински сестри и фризери

Училиштето, чија изградба е во завршна фаза, има капацитет за 720 ученици во две смени.

Медицинските сестри се враќаат во јавното здравствo

Медицинските сестри се враќаат во јавното здравствo

Последни вести

Жителите на населбата Шуто Оризари од септември ќе добијат средно училиште за стручни и технички услуги. Советот на Градот вчера ја изгласа одлуката за основање на средно насочено образование, според која постои можност во училиштето да се обучуваат и медицински сестри, градежни и економско-правни техничари, геодети, келнери, фризери и друго.

Училиштето, чија изградба е во завршна фаза, има капацитет за 720 ученици во две смени.

„Средствата за непречено и нормално функционирање, односно за вршење на воспитно-образовната дејност ќе се обезбедат од буџетот на Скопје и буџетот на Македонија преку блок-дотации, од легати, подароци, завештанија, од проекти одобрени од министерот за образование и наука, од камати и дивиденди на пласирани средства, од трговски друштва, јавни претпријатија, установи и органи на државна управа во кои се остварува практична обука на учениците, од продажба на производи и услуги кои се резултат на вршење на основната дејност и други извори – образложуваат надлежните градски власти.

Ќе се вработуваат наставници кои веќе се ангажирани во средните училишта во Скопје, а ќе биде ангажиран и дополнителен кадар во согласност со утврдените процедури за вработување лица на определено и неопределено.

Според процедурата, Градот треба да достави барање за одобрение до Министерството за образование и наука,  а потоа МОН ќе изготвуви и доставуви информација до Владата за отворање на новото училиште.
Доколку Владата се изјасни позитивно, градската власт ќе поднесе барање за верификација на средното училиште до МОН.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести