вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Швајцарците ќе гласаат за највисока минимална плата во светот

euro+euros

Поврзани вести

Денеска Швајцарците ќе гласаат за предлогот работниците да добиваат најмалку 22 швајцарски франци, односно 18 евра по час, што би била највисока минимална плата во светот.

Тоа би значело дека работниците ќе треба месечно да добијат плата не помала од 4.000 франци (3.200 евра) месечно.

На референдумот Швајцарците ќе се изјаснат и за поддршка за договор за купување борбени авиони од Шведска и за предлогот осудени педофили да не може да работат со деца.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести