вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Швајцарците на референдум ќе гласаат за минимална плата од 4.000 евра

90 отсто од работниците во оваа земја заработуваат по 4000 евра месечно, иако немаат законски определен износ на минимална плата.

download

Поврзани вести

На 18 мај, Швајцарците на референдум ќе се изјаснуваат за минимална плата од 4000 евра месечно или 22 франка по час.

90 отсто од работниците во оваа земја заработуваат по 4.000 евра месечно, иако немаат законски определен износ на минимална плата.

Дел од компаниите во земјата сметаат дека ваква одлука може да нанесе штета на стопанството, па се претпоставува дека голем број од работниците ќе ги подржат работодавачите иако имаат загарантирано право на референдумско изјаснување.

Исто така, во 2012 година  работниците застанаа на страната на работодавачите и не ја изгласана одлуката за шест неделен платен одмор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести