петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Швајцарија го запира слободниот пристап до пазарот на труд за Хрватска

Жителите на Швајцарија се против миграциите од граѓаните на ЕУ во нивната земја

bern

Поврзани вести

Жителите на Хрватска повеќе нема да имаат слободен пристап до пазарот на труд во Швајцарија бидејќи Берн одбива да го потпише договорот со Загреб една недела по референдумот на кој Швајцарците се изјасниле дека се за сузбивање на имиграциите од земјите членки на Европската унија, соопштило швајцарското Министерство за правда.

Берн, според ова, нема да биде во можност да го потпише билатералниот договор за продолжување на правото на слободен пристап на Хрватите до швајцарскиот пазар на труд.

Овој потег на Швајцарија следи откако жителите на оваа земја минатата недела на референдум донеле одлука да „ја сузбијат миграцијата од ЕУ“ и да го поништат договорот со кој им се дава ист третман на сите граѓани на земјите членки на ЕУ и на Швајцарците на локалниот пазар на труд.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести