сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Швајцарија ќе ја замрзне воената соработка со Русија

g_rusija-zname

Поврзани вести

Швајцарија ќе ја замрзне воената соработка со Русија, соопшти „Радио Слобода“, повикувајќи се на прес-службата на Федералниот совет на Швајцарија.

„При зачувување на политичка неутралност и дијалогот со сите земји, швајцарските власти одлучија да ги замрзнат сите средства на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович и неговото опкружување во Швајцарија. Исто така донесена е одлука да се замрзне извозот на воени товари во Русија, да се преиспитаат прашањето за одржување на разговори за договор за слободна трговија со Русија меѓу земјите-членки на ЕФТА и привремено да се сопре програмата за подготовка на кадри за руските воени служби“, се вели во пораката на швајцарската Влада .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести