петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Швајцарија забрани увоз на свињи и свинско месо од неколку европски земји

Одлуката се однесува на увоз на свинско месо од Бугарија, Романија, како и некои региони на Хрватска и Латвија.

svinsko

Последни вести

Швајцарија од денеска забранува увоз на живи свињи и производи од свинско месо од неколку европски земји, каде што неодамна беа регистрирани случаи на африкански свински грип.

Одлуката се однесува на увоз на свинско месо од Бугарија, Романија, како и некои региони на Хрватска и Латвија.

Забраната се однесува на домашни и диви свињи, како и секаков вид на месни производи од тие животни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести