четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Швајцарија започна истрага против Јанукович

janukovic 222

Поврзани вести

Во Женева е покрената истрага против Виктор Јанукович и неговиот постар син Александар, пренесе „УНИАН“. Двајцата се осомничени за перење пари.

Претходно швајцарската Влада одлучи дека ако на територијата на земјата се откриени какви и да било средства поврзани со Јанукович, тогаш тие ќе бидат замрзнати. Во европската држава беше откриено дека е регистрирана компанијата „MAKO Холдинг“, што припаѓа на синот на поранешниот претседател, Александар.

Швајцарија исто така најави дека се замрзнати средствата на 20 украински бизнисмени и политичари, вклучувајќи ги и оние на Јанукович, неговиот син и голем број поранешни министри на Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести