вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Швајцарска компанија бара одобрување за тест за ебола

Ebola

Последни вести

Швајцарската фармацевтска компанија Рош настојува да добие по забрзана процедура одобрување од САД за тест за дијагностицирање ебола.

Ова синоќа го изјави генералниот директор на таа фирма Северин Шван.

Тестот е подготвен за примена во научни истражувања, но компанијата Рош сака  сега регистрирање за клиничка употреба.

– Рош поднесе до ЕУ барање за одобрување на тестот, а планира наскоро да го направи и пред американските надлежни служби. Ние се надеваме дека тие ќе ни го одобрат тоа по забрзана процедура, додаде Шван.

Според СЗО, речиси 4.900 луѓе ги загубија животите од ебола оваа година воглавно во Либерија, Гвинеја и Сиера Леоне. Неколку случаи се регистрирани вон западна Африка и во САД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести