четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Швајнштајгер нов капитен на Германија

svajnstajger-so-trofejot-615x400

Последни вести

Фудбалерот на Баерн Минхен Бастијан Швајнштајгер ќе биде предводник на репрезентацијата на Германија.

„Бастијан ќе биде одличен и достоен капитен на репрезентацијата на Германија“, вели селекторот на светскиот фудбалски шампион, Јоаким Лев.

Искусниот Швајнштајгер честа ја заслужи од колегата од клубот Филип Лам, кој со успехот на Мундијалот во Бразил, се пензионираше од националниот состав.

„Бастијан е врвен предводник, презема одговорност за репрезентацијата, на теренот и надвор. Може да се пофали со мојата и со довербата на челниците од Сојузот“, додава Чев за медиумите од Германија.

„Тој ги обединува фудбалерите, без оглед на возраста и клубот за кој што настапуваат. Тој е тика кога е најпотребен“, истакна селекторот.

Швајнштајгер дебитирал за Германија во 2004-та година и досега на 108 настапи успеал да постигне и 23 погодоци.

Ќе го предводи тимот во квалификациите за Европското фудбалско првенство во Франција, во кои ќе тргнат со дуелот против Шкотска во Дортмунд.

Како загревање, во Дизелдорф навивачите ќе уживаат во репризата на дуелот за наслов од Светското фудбалско првенство, во кој што Германија со 1:0 ја победи Аргентина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести