сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шварценберг: Путин постапува како Хитлер

Шварценберг смета дека Путин го прави тоа за да дојде до власт и поголема моќ

APTOPIX US Russia Ukraine

Поврзани вести

Поранешниот министер за надворешни работи на Чешка, Карел Шварценберг, изјавил дека „рускиот претседател Владимир Путин постапува според принципите на Хитлер“.

„Кога Хитлер сакал ’Аншлус’ Австрија, тој рекол дека Германците се тепани во Австрија. Кога планирал отцепување на делови на Чехословачка тој тврдел дека таму Германците се нападнати. Така беше и со Полска. Тоа што сега се случува на Крим е повторување на историјата. Путин постапува по истите принципи како и Хитлер“, рекол тој во интервју на виенскиот весник „Естерајх“.

Според него, Путин само побара изговор за инвазија на Крим, па поради тоа соопшти дека Русите се угнетувани, иако на нив не им „фалело ниту влакно од косата“ и живееле без никакви проблеми, дури ниту сенките не им биле допрени.

„Путин постојано вели дека распаѓањето на Советскиот сојуз бил најголема геополитичка катастрофа на 20-от век, што е храбро споредување. Тој порасна во Советскиот сојуз, кој што го одбележи. За него овој Сојуз бил најголема светска сила“, рекол тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести