среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Шведска најконкурентна ЕУ земја

Швајцарската Висока школа за трговија, ИМД, ја рангираше Шведска за најконкурентна земја-членка на Европската Унија.

217dc68e-3756-425c-8742-be194d968bb8

Поврзани вести

Швајцарската Висока школа за трговија, ИМД, ја рангираше Шведска за најконкурентна земја-членка на Европската Унија.

Во глобални рамки пак, Шведска е падната за едно место пониско од минатата година, меѓу 60 земји кои биле опфатени во истражувањето.

Како предности на Шведска се наведуваат добрата инфраструктура во рамки на техниките и истражувањата, како и високите стадарди во здравството, трудот и социјалата, образованието…

На врвот на глобалната листа е САД, потоа следува Швајцарија, Сингапур, Хонг Конг, па Шведска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести