петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шведска стравува од можен бомбашки самоубиствен напад

medo-630x289

Последни вести

Шведската полиција доби интернационално предупредување од Норвешка во врска со извесна жена која планира самоубиствен терористички напад во Шведска, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Станува збор за таканаречена „портокалова белешка“ која е издадена по меѓународен канал преку Интерпол.

Жената за која станува збор неодамна отпатувала од Норвешка за Сирија каде што учествува во обука за користење оружје во борбени дејствија.

Како што пишува шведскиот весник „ГТ“ на својот сајт, норвешката безбедносна полиција ПСТ се сомнева дека млада жена од Норвешка планира да изврши напад така што ќе активира експлозивна направа поставена на сопственото тело.

Засега нема податоци околу локацијата во Шведска каде што самоубиствениот терористички напад би можел да се случи.

Најчитани вести