понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шведска во финалето го чека подобриот од дуелот САД и Канада

svedska

Последни вести

Олимпискиот шампион од 2006 година, селекцијата на Шведска е првиот финалист на хокеарскиот турнир на Зимските олимписки игри во Сочи. Швеѓаните во полуфиналето беа подобри од Финска со 2:1. Во реприза на финалето од пред осум години во Торино , Шведска играше многу подобро и зџаслужено се пласира во финалето.

Финска успеа права да поведе на овој натпревар преку Оле Јокинен, но Швеѓаните веднаш вратија преку Ериксон. Победничкиот гол за Шведска го постигна Ерик Крлсон во последната третина од мечот.
Швеѓаните во финалето ќе ги одмерат силите со подобриот од второто полуфинлае меѓу селекциите на САД и бранителот на титулата Канада

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести