недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шведскиот крал имал сообраќајна несреќа

88E41E22B2A5CE5A686EDE78C19D3E

Поврзани вести

Шведскиот крал Карл 16 – ти Густав денеска претпладе доживеал сообраќајна несреќа во Стокхолм.

До несреќата дошло кога џипот во кој се наоѓал кралот со уште неколку телохранители се судрил со друго возило на мостот „Нокеби“.

Шведскиот крал во моментот кога се случила сообраќајната несреќа бил на пат кон аеродромот „Брома“ во близина на Стокхолм.

– На мостот „Нокеби“ едно возило неочекувано го пресече правецот на движењето на возилото на шведскиот крал и притоа дојде до силен судар со големи оштетувања на двете возила, но немаше никакви телесни повреди, изјавила шефот на службата за информирање при шведскиот двор, Маргарета Торгрен.

Набрзо по сообраќајната несреќа кралот Густав продолжил кон аеродоромот во едно возило од неговата придружба.

Според извори од шведската безбедносна полиција СЕПО, кралот бил на пат за Буртреск, каде што ќе присуствува на отворањето на една нова фабрика за млечни производи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести