сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шветска воведува шестчасовно работно време

По тестирањето на новото работно време, коешто ќе почне Домот за стари лица „Вастра Хисинген“, каде се вработени 60 луѓе, се очекува наредната годинада биде воведено во целата земја.

rabota

Последни вести

Шведските власти размислуваат за воведување шестчасовно работно време и очекуваат дека со оваа пракса можат да ги намалат боледувањата, да ја зголемат продуктивноста и да заштедат пари.

По тестирањето на новото работно време, коешто ќе почне Домот за стари лица „Вастра Хисинген“, каде се вработени 60 луѓе, се очекува наредната годинада биде воведено во целата земја.

Шведските власти сметаат дека пократкото работно време ќе придонесе за побарувачка на нови кадри за одредени работни места. Пред неколку месеци истиот експеримент беше спроведен кај државната администрација во Гетеборг, кои ова лето наместо осум, работат со шестчасовно работно време.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести