вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Си-Ен-Ен објавиле невозможни бројки за шкотскиот референдум

cnn

Последни вести

Американската информативна телевизија Си-Ен-Ен, кусо време по затворањето на избирачките места во Шкотска, на своите гледачи сакала да им презентира резултати од една анкета, но некој во одделот за графика направил голем гаф, за кој набргу низ социјалните мрежи на Интернет настанала жестока и голема дискусија.

Имено, на прикажаниот телоп стоело дека против независноста на Шкотска се изјасниле 52 отсто од гласачите, а за 58 отсто.

Водителката Брук Болдвин на момент, додека ги читала резултатите, се посомневала дека нешто не е во ред, но продолжила со својата работа без притоа да им се извини на гледачите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести