вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Си го шетале миленичето и пронашле злато вредно 10 милиони долари

Среќна брачна двојка

retki moneti

Поврзани вести

Една двојка од Калифорнија, шетајќи го своето куче низ својот имот пронашле ретки златни монети вредни околу 10 милиони долари закопани покрај старо дрво.

Брачната двојка која сакала да остане анонимна сега поседува 1.427 монети од втората половина на 19-от век, а скоро секоја од нив е во одлична состојба.

Монетите во апоени од пет, 10 и 20 долари биле оставени во канистери по вредност и хронолошки ред.

Дејвид Хол од Агенцијата за проценка на вредноста на ретки монети ја утврдил автентичноста на пронајдените пари и рекол дека нивната вкупна вредност може да биде повеќе од 10 милиони долари.

Среќната брачна двојка веќе неколку години живее на имотот каде што е пронајдено богатството. Според нивното кажување, поголемиот дел од монетите планираат да ги продадат, но еден дел ќе остават за себе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести