среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Сиднеј: За една недела, полицијата спаси шест деца заклучени во автомобили

avstralija

Последни вести

Дете пренесено во болница во Сиднеј е едно од шестте спасени, оставени во автомобили на исклучително високи температури за само еден ден од оваа недела, објавија денеска локалните медиуми, пишува МИА

Припадниците на итната медицинска помош скршиле прозор од автомобил за да ослободат мало дете, кое било оставено од мајка си во Мелбурн вчера.

Надворешната температура во момент на спасувањето била 27 сетепени Целзиусови.

Властите во државата каде температурите во автомобилите оставени на сонце може да надминат 40 степени Целзиусови ги предупредуваат родителите да не ги оставаат децата во возилата.

Само во државата Викторија најмалку 200 случаи на заклучени деца во автомобили се регистрирани оваа година. Во цела Австралија таа цифра е околу илјада деца на возраст помала од четири години. Триесет од нив биле хоспирализирани. Родителите можат да бидат осудени на затворска казна до шест години.

 

Најчитани вести