понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Сиетл го прегази Денвер и го освои Суперболот

Pit-Kerol-670x447

Поврзани вести

Тимот на Сиетл Сихокс го освои 48-от Супербоул, прв во историјата. Сиетел, кој ја има најдобрата одбрана го декласираа тимот со најдобар напад Денвер Бронкос со 43:8.

Одбраната на Сихокси доминираше во првото полувреме за 22:0 во кое нивната одбрана го потврди статусот – застрашувачка. На половина од третиот период Менинг најде дупка во одбраната на противникот И преку Демариус Томас намалија на 36:8. Но, тоа беше се од МВП играчот на лигата кој се збогуваше од најдобрата сезона во кариерата (60 тачдауни) со дебакл во клучниот меч.

Играта на Сиетл може да се опише со само еден збор – тимска. Беа буквално разноврсни постигнувајќи голови на сите начини на кои може да се постигнат. Се под команда на неискусниот но импресивен Расел Вилсон кој со 25 години стана најмлад квотербек кој го освоил Супербоул.

Вистинска тимска победа на Сиетл поради што тешко е да се каже кој го заслужи МВП признанието. Сепак, тоа замина во рацете на еден од дефанзивците, Малком Смит.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести