Спорт

Сигурен чекор на Јуве, за Пандев само 20 минути

Сигурен чекор на Јуве, за Пандев само 20 минути

Актуелниот шампион на Италија, тимот на Јувентус не дозволи никакво изненадување во неделниот натпревар од 24. коло и сосема заслужено, со сигурни 3:1 славеше во првенствената пресметка против гостинската екипа на Киево.

Фаворитската улога ја оправдаа и фудбалерите на Наполи кои одиграа одлично во вторите 45 минути, а таквата игра на крајот се покажа како доволна за да слават со 2:0 на незгодното гостување во Сасуоло.

Последните 20 минути од натпреварот ги одигра и поранешниот репрезентативец на Македонија, Горан Пандев.

Фудбалерите на Рома ја искористија предноста на домашниот терен и без многу мака забележаа убедлива победа од 3:0 во првенствената пресметка против екипата на Самдорија.

Резултати: Катанија – Лацио 3-1, Аталанта – Парма 0-4, Калјари – Ливорно 1-2, Џенова – Удинезе 3-3, Јувентус – Киево 3-1, Сасуоло – Наполи 0-2, Рома – Сампдорија 3:0.