петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сикорски: Во 2008 година, Путин предложи поделба на Украина

hi-putin-852-cp-03451715-8col

Последни вести

Претседателот на полскиот парламент Радослав Сикорски изјави дека рускиот претседател Владимир Путин во 2008 година му предложил на тогашниот премиер на Полска меѓусебно да ја поделат Украина.

Сикорски кој до минатиот месец беше шеф на полската дипломатија, за американскиот вебсајт „Политико“ прецизира дека Путин го дал предлогот за време на посетата на премиерот Доналд Туск на Москва. „Путин сакаше да станеме учесници на ова поделба на Украина“, вели Сикорски, додавајќи дека Туск не одговорил на предлогот на Путин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести