петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Силен земјотрес го погоди јапонското крајбрежје

Силен земјотрес со интензитет од 6,8 степени по Рихтер синоќа го погоди крајбрежјето на Јапонија, североисточно од Токио, во близина на нуклеарната централа „Фукушима“, соопшти јапонската метеоролошка агенција.

zemjotres

Последни вести

Силен земјотрес со интензитет од 6,8 степени по Рихтер синоќа го погоди крајбрежјето на Јапонија, североисточно од Токио, во близина на нуклеарната централа „Фукушима“, соопшти јапонската метеоролошка агенција.

По земјотресот јапонската метеоролошка агенција објави предупредување за опасност од цунами долж северното крајбрежје на земјата, но подоцна истото беше повлечено.

Епицентарот на потресот бил на десет километри под површината на морето. Властите вршат проверка на нуклеарните централи Даичи и Фукишима за можни нови оштетувања.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести