понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

Информации за повредени лица или поголема материјална штета засега нема

zemjotres

Поврзани вести

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени го погоди Нов Зеланд, поради што железничкиот сообраќај е во прекин.

Епицентарот на земјотресот бил на Северниот остров на околу 115 километри североисточно од престолнината Велингтон.

Земјотресот се случил на длабочина од 27 километри и можел да се почувствува и на Северниот и на Јужниот остров.

По првиот потрес, се случи серија помали потреси, што е вообичаена сеизмичка активност.

Нов Зеланд се наоѓа на границата на австралиските и пацифичките тектонски плочи, формирајќи дел од таканаречениот „Огнен прстен“.

Во разорниот земјотрес во 2011-та година, чиј интензитет беше 6,3 степени, во градот Крајстчрч во Јужниот остров, загинаа 185 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести