недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Силен земјотрес го погоди Порторико

Земјотресот бил со интензитет од 6,4 степени.

zemjotres 1

Поврзани вести

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени го погоди Порторико, но се’ уште нема информации за повредени, а материјална штета е предизвикана во неколку места.

Според изјавите на локалното население, од домовите паѓале најразлични предмети поради силниот потрес, а земјотресот бил почувствуван во зградите во престолнината Сан Хуана, на околу 100 километри од епицентарот.

Американскиот Геолошки завод соопшти дека земјотресот се случил нешто по полноќ по локално време, а епицентарот му бил на 57 километри северно од градот Хатили на длабочина од 28 километри.

Тамошната Агенција за итно делување соопштила дека не е издадено предупредување за појава на цунами и засега нема жртви од потресот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести