петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 29

Силен земјотрес го потресе Скопје

Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 13 километри источно од Скопје на длабочина од два километра.

земјотрес

Последни вести

Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје и околината.

Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 13 километри источно од Скопје на длабочина од два километра.

Европскиот медитерански сеизмолошки центар првично објави дека земјотресот е со јачина од 3,9 по Рихтер, за веднаш потоа да ревидира на 4 степени, а според последните податоци истиот бил со јачина од 4,2 степени.

Најчитани вести