четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

zemjotres1120141021133819

Последни вести

Земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтерова скала денесак го погоди индонезиското Молучко Море, соопшти американскиот Геолошки завод, пренесува МИА.

Епицентарот на потресот бил на 134 километри северозападно од градот Коте Тернате, на длабочина од 41 километар под површина на земјата.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета, ниту пак е издадено предупредување за појава на цунами.

Индонезија се наоѓа на тихоокеанскиот Огнен појас каде доаѓа до чести потреси на земјата.

Во декември 2004 година во катастрофален земјотрес со интензитет од 9,1 степен и цунами бранови кои следеа, загинаа 170.000 луѓе во провинцијата Аче на островот Суматра.

Најчитани вести