Свет

Силен земјотрес ја погоди Кина

Силен земјотрес ја погоди Кина

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала го погоди вчера утро по локално време централниот дел на Кина, соопшти американскиот Геолошки институт.

Засега нема информации за жртви во потресот што се случил на длабочина од десет километри во округот Мењуан во провинцијата Сингхај, јави агенцијата Синхуа.

Телефонските линии во Мењуан, во кој живеат околу 150.000 жители, нормално функционираат.

Очевидци велат дека многу жители кои ги напшутиле своите домови во моментот на земјотресот, ноќта ја поминале во своите автомобили наспроти температурата од минус 20 степени Целзиусови.