Балкан

Силен земјотрес ја стресе Албанија

Силен земјотрес ја стресе Албанија

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во јужниот дел на Албанија.

Според Европскиот сеизмолошки центар, епицентарот бил на 17 километри југозападно од Ѓирокастро, на длабочина од два километра.

Засега нема информации за евентуално повредени лица и причинета материјална штета.

Од утрово се тресат и Грција и Турција и Италија.