сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Силен земјотрес ја стресе Атина

Епицентарот на земјотресот е регистриран на 25 километри од островот Идра

zemjotres 1

Поврзани вести

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер го погоди јужниот дел на Грција, а најсилно е почувствуван во Атина.

Според Американскиот геофизички институт, епицентарот на потресот бил на 25 километри источно од островот Идра на околу 78 километри јужно од Атина. Земјотресот е регистриран во 11,08 часот по локално време. Грција се наоѓа во зона со висока сеизмичка активност.

Серија силни земјотреси на островот Кефалонија во јануари нанесоа штети на стотици згради, а беа повредени десетина луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести