четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Силен земјотрес ја „стресе“ Бањалука

silen-zemjotres500

Поврзани вести

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди Бања Лука, Република Српска. Потесот бил почувствуван и во Хрватска се до Сисак, Кутина и Пожега, јавува „Јутарњи лист“.

Сеизмографите на Сеизмолошката служба на Хрватска ноќеска забележале во 1,03 часот силен потрес со епицентар дваесетина километри северозападно од Бања Лука, во западниот дел од планината Козара во Босна и Херцеговина.

Магнитудата на потресот била 4,1 според Рихтер, а интензитетот на епицентарот бил VI степени според МЦС скалата.

Нема информации за предизвикана материјална штета или повредени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести