четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ВИДЕО: Силен земјотрес ја стресе Калифорнија

zemjotres

Последни вести

Силен земетрес со јачина од 6,9 степени, според Рихтеровата мерна скала, ги потресе утринава северните брегови на американската сојузна држава Калифорнија. Епицентарот на потресот бил на длабочина од 6,9 километри во океанот, соопшти американската сеизмолошка служба.

Новинската агенција „Ројтерс“, пак, објави дека земјотресот бил со јачина 6,1, степени, а неговиот епицентар бил на околу 64 километри од брегот.

Американските медиуми, повикувајќи се на центарот за предупредување сместен во Аљаска, објавуваат дека засега нема опасности од цунами бранови.

„По првичниот потрес, регионот го погодија уште неколку помали земјотреси. Досега, имаше вкупно 12 последователни потреси, од кои најсилниот беше со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала“, соопштува американската сеизмолошка службa.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести