Свет

Силен земјотрес почуствуван во Авганистан, Пакистан и Индија

Силен земјотрес почуствуван во Авганистан, Пакистан и Индија

Силен земјотрес беше почувствуван во авганистанскиот главниот град Кандахар, како и во Исламабад, Њу Делхи и Лахоре.

Земјотресот со епицентар во авганистанскиот регион Хинду Куш е со јачина од 7,7 степени по Рихтеровата скала, соопшти американската геолошка служба, додека според пакистанската меоролошка служба информира дека интензитетот бил 8,1 степен.

Силниот земјотрес, кој траеше неколку минути, предизвика паника кај населението, пренесува МИА.

Засега нема информации за жртви и евентуална материјална штета.