среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Силен земјотрес почуствуван во Авганистан, Пакистан и Индија

zemjotres1

Поврзани вести

Силен земјотрес беше почувствуван во авганистанскиот главниот град Кандахар, како и во Исламабад, Њу Делхи и Лахоре.

Земјотресот со епицентар во авганистанскиот регион Хинду Куш е со јачина од 7,7 степени по Рихтеровата скала, соопшти американската геолошка служба, додека според пакистанската меоролошка служба информира дека интензитетот бил 8,1 степен.

Силниот земјотрес, кој траеше неколку минути, предизвика паника кај населението, пренесува МИА.

Засега нема информации за жртви и евентуална материјална штета.

Најчитани вести