четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Силен земјотрес регистриран во Чиле

zemjotres

Поврзани вести

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтер го погоди централниот дел на Чиле.

Опасност од цунами нема.

Епицентарот бил 60 километри североисточно од Валпараис, на длабочина од 32 километри.

Засега нема информации за повредени луѓе и за причинета материјална штета, но поради земјотресот 100.000 во Сантјаго останаа без електрична енергија.

Во април северниот дел на Чиле беше погоден од земјотрес со интензитет од 8,2 степени при што загинаа шест лица.

Чиле се наоѓа во едно од најтрусните подрачја во светот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести