сабота, 25 март 2017  |  Вести денес: 24

Силен земјотрес го погоди Авганистан

Засега нема информации за евентуални жртви или за причинета материјална штета.

земјотрес(3)

Поврзани вести

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во североисточен Авганистан, во близина на границата со Пакистан и Таџикистан, соопшти американскиот Геофизички институт.

Засега нема информации за евентуални жртви или за причинета материјална штета.

Земјотресот е регистриран на околу 280 километри североисточно од Кабул. Епицентарот на земјотресот бил во планинска област 82 километри југоисточно од авганистанскиот град Фејзабад на длабочина од 203 километри.

Потресот е почувствуван во Кабул и во главниот пакистански град Исламабад.

Најчитани вести