сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Силен земјотрес во Чиле

silen-zemjotres-vo-meksiko-81333

Поврзани вести

Силен земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтер е регистриран во водите на Пацификот, во близина на Чиле.

Пацифичкиот центар за предупредување од цунами соопштил дека земјотресот се случил во 2:14 часот по локално време, на длабочина од десет километри под океанското дно. Предупредување за појава на цунами не е  издадено.

Чиле е меѓу сеизмички најактивните земји, бидејќи се наоѓа на едно од најтрусните подрачја во светот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести