среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 0

Силен земјотрес во Еквадор, најмалку 77 загинати

Епицентарот бил на 27 км. југоисточно од Муиснеа, слабо населено подрачје.

Бројот на жртви од земјотресот во Еквадор достигна до 272

Бројот на жртви од земјотресот во Еквадор достигна до 272

Поврзани вести

Најмалку 77 луѓе ги загубија животите во силен земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтеровата скала што го погоди денеска Еквадор. Бројот на повредени досега е над 600 луѓе, соопштија властите во Кито.

Епицентарот бил на 27 км. југоисточно од Муиснеа, слабо населено подрачје.

Претседателот на Еквадор Рафаел Кореа прогласи вонредна состојба. Земјотресот бил на длабочина од околу 20 км. и се почувствувал во целата држава.

Властите апелираа до граѓаните да се евакуираат од крајбрежните подрачја стравувајќи дека може да биде предизвикана голема плима.

4

Најчитани вести