понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 50

Силен земјотрес во јужна Јапонија

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала денска е региситриран на јужниот јапонски остров Кјушу, соопшти Метеоролошката агенција на Јапонија.

zemjotres-1-640x296

Поврзани вести

Како што јави ДПА, по земјотресот, што се случил во 21:36 часот по локално време (14:36 по средноевропско време), не е објавено предупредување за можна појава на цунами.

Земјотресот бил на 10 километри под површината на земјата, со епицентар во градот Кумамото.

Засега нема инфромации за жртви или предизвикани материјални штети.

Најчитани вести