Свет

Силен земјотрес во јужна Јапонија

Силен земјотрес во јужна Јапонија

Како што јави ДПА, по земјотресот, што се случил во 21:36 часот по локално време (14:36 по средноевропско време), не е објавено предупредување за можна појава на цунами.

Земјотресот бил на 10 километри под површината на земјата, со епицентар во градот Кумамото.

Засега нема инфромации за жртви или предизвикани материјални штети.