Свет

Силен земјотрес во Кина, повредени 48 лица

Силен земјотрес во Кина, повредени 48 лица

Околу 48 лица се повредени во земјотрес во Кина.

Земјотресот бил со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала, а при потресот се разурнати 3.400 куќи, а 21.000 се сериозно оштетени.

Поради земјотресот се евакуирани 45.000 лица.