среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Силите за безбедност во Венецуела упаднале во седиштето на опозициската партија

Припадници на разузнавачките служби упаднале и со солзавец се обиделе да ги растераат активистите

venecuela demonstracii

Поврзани вести

Силите за безбедност на Венецуела упаднале во седиштето на опозициската партија „Народна волја“, која властите ја обвиниле дека организира насилни улични демонстрации против владата.

Очевидци велат дека припадници на воената разузнавачка служба упаднале во седиштето на партијата каде, со помош на солзавец, се обиделе да одведат неколку активисти.

„Припадниците на разузнавачката служба дојдоа и почнаа да не’ малтретираат“, рекла активистката Андриангела Руис и додала дека војниците фрлиле солзавец, заплениле неколку компјутери и се обиделе да одведат неколку лица.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести