сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Силна снежна бура го погоди јапонскиот остров Хокаидо

jap

Последни вести

Силна снежна бура го погоди денеска северниот јапонски град Хокаидо, соопштија локалните власти. Укинати се десетици летови и движењето на некои возови.

Властите предупредуваат за можна појава на лавини, силни ветрови и обилни врнежи од снег, пренесува МИА.

Две лица се повредени во невремето, а обилните снежни врнежи предизвикаа штети врз 23 куќи и 120 стаклени градини. Осумдесет илјади домаќинства останаа без електрична енергија изминатите два дена.

Снежната покривка на островот се очекува до вечерва да достигне 50 сантиметри.

Најчитани вести