понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Силната зимска бура се насочува кон јужните држави на САД

pensilvanija sneg

Поврзани вести

Силната зимска бура што предизвика смрт на најмалку шест лица во САД, се насочи кон јужниот дел на земјата. Метеоролози предупредуваат за можна појава на голомразица што ќе го отежне сообраќајот и за можни прекини во снабдувањето со електрична енергија во следните неколку дена, пренесе „Ројтерс“.

Бурата, што ќе донесе дожд, лапавица, силни врнежи од снег и голомразица во јужните држави, е со историски пропорции, велат од Националната метеоролошка служба во Џорџија.

„Ова може да се претвори во катастрофален настан“, истакнал метеорологот Брајан Лин.

Бурата најверојатно ќе се простира од источниот дел на Тексас до Северна и Јужна Каролина и државите одсредното атлантско крајбрежје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести