среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 40

Силниот земјотрес во Италија однесе 14 жртви

Италијанскиот институт за земјотрес регистрираше 60 последователни потреси во текот на четри часа по првиот удар, при што најсилниот беше 5,5 степени.

италија

Поврзани вести

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди планинскиот дел на централна Италија, при што загинаа најмалку 14 лица.

Земјотресот предизвика голема штета, но најверојатно не погоди густо населена област.

Најпогодени се селата Акумоли, Аматриче, Поста и Арквата дел Тронто.

Погодената област е на околу 170 километри од Рим.

111

Италијанскиот институт за земјотрес регистрираше 60 последователни потреси во текот на четри часа по првиот удар, при што најсилниот беше 5,5 степени.

333

Најчитани вести