Свет

Силно невреме во Австралија, делови од земјата без струја

Силно невреме во Австралија, делови од земјата без струја

Државата Јужна Австралија, во која живеат 1,7 милион луѓе, беше зафатена од силен ветар и пороен дожд. Бурата доведе до прекин на електричната енергија, предизвика и хаос по патиштата, луѓето ги заглави по лифтовите, а властите ги натера да ги предупредат жителите да не излегуваат надвор, посочуваат американските медиуми.

– Ова очигледно е доста големо невреме, кога може да оштети толку многу инфраструктура и да разурне толку многу од системот, рече премиерот на државата Џеј Ведрил.

Специјализирани екипи работат на обновата на електричната енергија, но отстранувањето на штетите веројатно ќе одземе часови и часови, изјави тој.

Метеоролозите очекуваат лошото време да продолжи до утре со ветар со бризина над 100 километри на час и врнежи до 10 сантиметри.

Според нив, оваа бура може да се покаже како најсилната во Јужна Австралија во последните 50 години, забележа ТАСС.