вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Силно невреме во Финска, без струја над 4.000 домаќинства

Попладне нестабилно време во западните и северните делови

Попладне нестабилно време во западните и северните делови

Последни вести

Силно невреме вчеравечер ги зафати јужните и југозападните делови на Финска и остави без струја повеќе од 4 илјади домаќинства.Исто така оштетени беа и далноводи.

Во некои региони ветерот во текот на денот достигна брзина до 15-30 метри во секунда. Сепак, според енергетските работници последиците од лошото време се покажале помали од очекуваните. Дел од поправките се завршени пред крајот на денот.

Моментално ураганот се движи кон исток. Според метеоролозите најлошото е веќе поминато, но лошото време проследено со силни ветрови ќе се задржи над целата територија уште неколку дена.

 

Најчитани вести