вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Силното европско невреме одзема 9 животи

storm

Последни вести

Девет лица загинаа како последица на силното невреме која ја зафати Централна Европа. Ветерот кој дуваше со брзина од 192 километри на час предизвика сериозни проблеми во Австрија, Германија и Швајцарија.

Поради бурата „Никлас“ уништени се многу куќи, автомобили и електрични столбови поради што илјадници домаќинства останаа без електрична енергија, пренесува Дојче Веле.

Од невремето, најмногу е погодена Германија каде 7 лица го загубија животот. Германската железница денес го запре локалниот сообраќај во покраината Северна Рајна Вестфалија. Сериозни проблеми има и во градовите  Дизелдорф, Билефилд, Келн и Дортмунд, како и во јужната покраина Баварија, поради што е прекинат железничкиот сообраќај на релација Аугсбург-Минхен.

Најчитани вести