петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Силувано уште едно дете во тетовскиот затвор

Шокантно во целата приказна беше и што случајот бил од 19 мај, за првпат во полиција е пријавен дури на 16 ју­ни. Дотогаш го немало во ниеден билтен на МВР, бидејќи затворските служ­бе­ни­ци го прикриле, а не го известиле ни Обвинителството.

zatvor

Последни вести

Само четири месеци по пријавувањето за брутално силување на помлад малолетник од четворица негови врсници во ВП дом “Тетово”, во август е силувано друго дете, од малолетен врсник осуден за силување, објави Вест.

Во претходниот случај малолетник беше силуван во самица од страна на четири врсници во Поправниот дом во Велес.

Шокантно во целата приказна беше и што случајот бил од 19 мај, за првпат во полиција е пријавен дури на 16 ју­ни. Дотогаш го немало во ниеден билтен на МВР, бидејќи затворските служ­бе­ни­ци го прикриле, а не го известиле ни Обвинителството.

Тој ден надлежните од­лу­чи­ле дека детето што пријавило силување, не треба да се однесе ни на лекар. Про­це­ни­ле дека е доволно само да се заведе во книгата за дневни настани, и слу­ча­јот така да се заборави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести