вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 10

„Сименс“ влегува во нафтена индустрија

Како што соопшти „Сименс“, Надзорниот одбор ја одобри одлуката на Управниот одбор за купување на сите емитувани акции на „Дресер-Ранд“, кои се наоѓаат во промет во рамки на пријателско преземање.

simens

Последни вести

Германскиот концерн „Сименс“ ќе ја купи американската фирма за производство на опрема за нафтената индустрија „Дресер-Ранд“ за 7,6 милијарди долари.

Како што соопшти „Сименс“, Надзорниот одбор ја одобри одлуката на Управниот одбор за купување на сите емитувани акции на „Дресер-Ранд“, кои се наоѓаат во промет во рамки на пријателско преземање.

Одборот на директори на американската компанија едногласно ја одобри трансакцијата. Германскиот концерн планира да го заврши купувањето до крајот на 2015 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести