Спорт

Симон “завладеа” со Марсеј

Симон “завладеа” со Марсеј

Жил Симон е новиот владетел на Марсеј и Франција откако во пресметката на домашните тенисери го совлада Гаел Монфилс со 2:1 (6:4, 1:6, 7:6).

Триесетгодишниот Симон кој во моментот е 17-ти во светот, и се израдува на својата прва титула од 2013 година, а вкупно 12-та во кариерата.

Наградниот фонд во Марсеј изнесуваше 632,840 евра.