четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Симоновски со нов рекорд на 50 метри

1654064_869156653148616_7802912313532525063_n

Поврзани вести

Членот на ПВК Орион, Антониј Симоновски, на меѓународниот пливачки митинг “Лесковачки победник” постигна нов државен рекорд на 50 метри, поминувајќи ја патеката за 28.76 секунди, подобрувајќи го стариот рекорд кој изнесуваше 29.79 секунди.

На митингот на кој учество земаа вкупно 450 пливачи од 5 балкански држави, ПВК Орион е претставен од вкупно 18 натпреварувачи.

Дел од нив успеаа да освојат и медали: Давор Петровски (1 злато и 2 сребра), Јана Серафимовска (1 злато и 2 сребра), Марта Челиковска (1 бронза и 1 сребро), Миа Крстевска (1 бронза и 1 сребро), Андреј Ивановски (1 злато и 1 сребро).

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести