среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 47

Симулација на анкета: ВМРО-ДПМНЕ 63 мандати, СДСМ 35 пратенички места

Симулацијата е направена според Донтовиот модел, но пресметките се правени како Македонија да е една изборна единица, без никаков цензус.

anketa-5

Последни вести

Симулацијата на анкетата на институтот „Димитрија Чуповски“ покажува дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на изборите во декември ќе освојат 63 мандати.

Се очекува во законодавниот дом да влезат и БЕСА и Движењето за реформи на Зијадин Села. Според пресметката, СДСМ ќе освои 35 пратенички мандати, пренесува Прес 24.

ДУИ значително ќе го загуби влијанието и ќе освои 13 места во Собранието, а ДПА, 6.

Треба да се има предвид дека симулацијата е направена според Донтовиот модел, но пресметките се правени како Македонија да е една изборна единица, без никаков цензус.

Се очекува мала промена во бројките, особено кај партиите кои имаат помал број гласачи кога би се правела симулација по изборни единици.

Најчитани вести